DUMINICA 01.07.2012: Spania - Italia (Finala Euro 2012) LIVE pe TVR1 incepand cu ora 21:45

sâmbătă, 30 iunie 2012 |

Finala Euro 2012 va opune echipele de fotbal ale Spaniei, campioana europeană şi mondială en titre, şi Italiei, duminică, de la ora 21:45, pe Stadionul Olimpic din Kiev.

Dacă Spania va câştiga turneul Euro 2012 va egala recordul Germaniei, care deţine trei titluri europene. Spania a câştigat EURO 1964 şi 2008, dar a şi pierdut o finală, în 1984, în faţa Franţei.

Italia are un singur titlu continental, în 1968, când a găzduit competiţia şi a învins Iugoslavia în finală. În 2000 a jucat finala, fiind învinsă de Franţa cu 2-1, ''gol de aur'' marcat în prelungiri.

Finala Campionatului European nu s-a decis niciodată la loviturile de departajare în cele 13 turnee finale de până acum. Ultimele două finale au fost decise de un singur gol, Greci - Portugalia 1-0 în 2004, la Lisabona, şi Spania - Germania 1-0 în 2008, la Viena.

Spania şi Italia, ultimele două campioane mondiale, s-au întâlnit de şapte ori la turnee finale şi niciodată nu s-a înregistrat p victorie în timpul regulamentar. Singurul meci cu o câştigătoare a fost o victorie a Spaniei la loviturile de departajare la EURO 2008, în sferturile de finală, după 0-0 în prelungiri. Cele două formaţii s-au întâlnit în faza grupelor la Euro 2012, 1-1.

Echipele probabile Spania - Italia:

Echipa probabila a Spaniei

Selectioner: Vicente del Bosque.

Echipa probabila a Italiei

Gianluigi Buffon - Federico Balzaretti, Andrea Barzagli, Leonardo Bonucci, Giorgio Chiellini - Andrea Pirlo - Claudio Marchisio, Riccardo Montolivo, Daniele De Rossi - Mario Balotelli, Antonio Cassano.
Selectioner: Cesare Prandelli.

Rezumat video Steaua - Lokomotiv Plovdiv 4-0 Meci amical

|

Steaua s-a impus fără emoţii în meciul amical cu ocupanta locului 6 în Bulgaria, Lokomotiv Plovdiv, scor 4-0.

După un început mai greu, în care deşi dominau nu puteau pune probleme porţii adverse, roş-albaştrii au deschis scorul prin Adi Rocha, care a marcat singur cu poarta goală. Golul doi a venit la capătul unei faze fixe. Novak Martinovici a reluat cu capul în poarta lui Gospodinov.

În repriza secundă, Pintilii şi Florin Costea şi-au trecut şi ei numele pe lista marcatorilor

Echipa de start a Stelei:
Tătăruşanu - Pîrvulescu, Martinovici, Dumitraş, Lupu - Bourceanu, Filip - Năstăsie, Rusescu, M. Costea - Rocha

Echipa Stelei din repriza secundă:
Stanca - Georgievski, Gardoş, Chiricheş, Latovlevici - Chipciu, Pintilii, Bălan, Tănase - Florin Costea, Nikolic

Astra - Zestafoni 1-0 Meci amical

vineri, 29 iunie 2012 |

Bogdan Stelea a reușit să obțină primul succes pe banca Astrei, învingând într-un joc meci amical disputat în Austria campioana Georgiei, Zestafoni, cu scorul de 1-0.

Unicul gol al meciului a fost marcat în minutul 19 de către William de Amorim, cu un șut din interiorul careului.

Astra a început partida cu formula: Lung jr. - Bărboianu, Găman, A. Mureşan, J. Moraes - William, Seto, Ben Yousef, Djemia - Enache, Ivanovski.
Au mai jucat D. Moldovan, Mateuş, de Sousa, B. Stelea jr., Măţel, Budescu, Gavrilaş, Yahaia.

SAMBATA 30.06.2012: Steaua - Lokomotiv Plovdiv (meci amical) LIVE pe Transilvania Look incepand cu ora 19:00

|

Sambata, incepand cu ora 19:00, Steaua o va intalni, intr-un meci amical, pe Lokomotiv Plovdiv, finalista Cupei Bulgariei din sezonul trecut.

Meciul se va desfasura la Leogang (Austria) va fi transmis LIVE de catre postul de televiziune Transilvania Look.

Stelistii trebuiau sa inceapa cantonamentul de la Kaprun cu un meci amical impotriva slovacilor de la Slovan Bratislava, dar intelegerea a cazut si ros-albastrii s-au vazut nevoiti sa caute un nou adversar.

Meciul mai poate fi vazut si pe situl voyo.ro

Finala Euro 2012: Spania - Italia

|

Spania - Italia este finala lui Euro 2012.

În semifinale, Spania a trecut, miercuri, de Portugalia, scor 4-2 după executarea loviturilor de departajare (0-0 după 90 şi, respectiv, 120 de minute), iar Italia a învins, joi, Germania, cu 2-1.

Finala de la Euro 2012 se va juca duminică, 1 iulie, de la ora 21:45, pe Stadionul "Olimpic" din Kiev, şi va fi transmisă în direct de TVR 1, DOLCE SPORT şi pe site-ul euro2012.tvrinfo.com.

Finala Euro 2012, care se va disputa, duminică, având ca protagoniste naţionalele Spaniei şi Italiei, reprezintă a 31-a confruntare dintre cele două naţiuni, până în prezent italienii dominând în meciurile oficiale, iar spaniolii în cele amicale, informează As.

Potrivit sursei citate, Spania s-a impus o singură dată în faţa Italiei într-un meci oficial, în 1920, la Jocurile Olimpice de vară, chiar în prima confruntare cu italienii. Cele două naţiuni au jucat 19 partide amicale şi 11 oficiale. Spania s-a impus în opt meciuri, iar Italia în zece, 12 partide terminându-se la egalitate.

Rezumat video Germania - Italia 1-2 Euro 2012

|

Italia nu pierduse nici un meci din cele 7 oficiale disputate în faţa Germaniei şi aşa s-a întîmplat şi în semifinale la Euro 2012.
Italia a castigat la limita, scor 2-1, meciul cu Germania si se califica in Finala Euro 2012, unde va juca cu Spania.

Echipele de start:

Germania: Neuer - J. Boateng, Hummels, Badstuber, Lahm - Schweinsteiger, Khedira - Kroos, Ozil, Podolski - Gomez.
Rezerve: Wiese, Zieler, Schmelzer, Howedes, Mertesacker, Gundogan, Schurrle, Müller, Bender, Gotze, Reus, Klose.
Selectioner: J. Low

Italia: Buffon - Balzaretti, Barzagli, Bonucci, Chiellini - Marchisio, Pirlo, De Rossi, Montolivo - Balotelli, Cassano
Rezerve: Sirigu, De Sanctis, Ogbonna, Abate, Motta, Giaccherini, Diamanti, Nocerino, Di Natale, Borini, Giovinco.
Selectioner: C. Prandelli

Rezumat video Dinamo - Sahtior Donetk 0-1 Meci amical

joi, 28 iunie 2012 |

După două victorii la scor pentru Dinamo, a venit o infrangere in fata unui adversar greu, Sahtior Donetk, scor 0-1.

Sahtior Donetk a controlat întregul meci, Fernandinho, Ilsinho şi Wilian şi-au permis chiar să arate cîteva artificii tehnice în faţa unor jucători mai puţin experimentaţi, ca Nica sau Muşat.

Golul a căzut în partea a doua a meciului, cînd Jicikov a scăpat pe partea stîngă şi l-a executat pe Bălgrădean.

Echipe de start:

Dinamo: Naumovski - Nica, Grigore, Luchin, Muşat - Mansaly, C. Munteanu, Issa Ba, Matei - Dănciulescu, Niculae
Rezerve: Bălgrădean, Selagea, Pulhac, Rus, Curtean, Alexe, Filip, Ţucudean, R. Stănescu

Sahtior Donetk: Shust - Kobin, Cigrinsky, Kryvtov, Raţ - Wilian, Fernandinho, Gai, Alex Teixeira - Douglas, Ilsinho
Rezerve: Shevchenko, Ordeţ, Jicikov, Kurilov, Stepanenko, Mchitarian, Patrik, Ciurko, Totoveţki, Malinovski, Bruno

Promotie Laptopuri eMAG: Pana la 500 lei DISCOUNT PE LOC la laptopurile din promotie

|

Promotia este valabila doar in perioada 26 iunie - 2 iulie 2012, in limita stocului disponibil, si in limita a maxim 2 bucati din fiecare produs din promotie pe client.

Reducerea oferita de promotie nu se cumuleaza cu Carduri Cadou eMAG din cadrul altor campanii promotionale.

FC Vaslui - Terek Groznii 1-2 Meci amical

|

FC Vasluiul a pierdut meciul amical cu Terek Groznii, cu scorul de 1-2. Pentru FC Vaslui a marcat tînărul Zsiga. Vaslui se află la prima înfrîngere din cantonamentul din Austria.

În prima parte, tehnicianul portughez a mers pe mîna fotbaliştilor experimentaţi, iar în partea secundă a dat credit tinerilor.

Echipa de start la FC Vaslui:

Cerniauskas - Milanov, M. Constantin, Cordoş, Sălăgeanu - N'Doye, N. Stanciu - Antal, Wesley, Sînmărtean - Reis.
Antrenor: Augusto Inacio.
Au mai jucat: Ervin Zsiga, Heil, Varela, Gheorghiu, R. Costin, Caue, S. Popovici

Gloria Bistrita - Concordia Chiajna 1-2 Meci amical

|

Gloria Bistrita a deschis scorul prin Ţîrcă în minutul 57. Concordia Chiajna a egalat după reuşita lui Ghionea din minutul 65, iar Serediuc a adus victoria echipei sale două minute mai tîrziu.

Echipa de start a Gloriei:

Oghinciuc - Peteleu, Daniel Stan, William Canon, Fernando Cafasso, Marcio, Romario, Roberto Ayza, Markisio, Cornel Predescu, Laio.

După pauză, au mai intrat Filip Lăzăreanu - Bamba, Canon (Săndei 70), David Reano, Florin Ţîrcă, Bărbulescu, Andrei Enescu, Alex Stan, Donathan şi Florin Bratu.

Echipa de start a Concordiei:

Cobrea – Belu, Belica, Ilie Florin, Maxim – Muzac, Shakjiri, Popovici, R. Rocha, Cătălin Creţu, Welington

După pauză, Ilie Stan i-a trimis în teren pe Lepmets - V. Creţu (cpt.), Leca, Ghionea, Purece – Damian, Serediuc, A. Popa, Paraschiv – R. Cîrstea, Simion

Gaz Metan Medias - Tatran Presov 0-2 Meci amical

|

Gaz Metan Medias a pierdut meciul amical cu Tatran Presov, 2-0. În acest meci Cristi Bud şi-a făcut revenirea în teren după o pauză de 6 luni din cauza unei accidentări.

Golurile au fost primite în ultimele 15 minute, atunci cînd Cristi Pustai operase deja mai multe schimbări în echipa ardelenilor. Atacantul Cristi Bud a împlinit ieri 27 de ani, iar Cristi Pustai i-a oferit cadoul perfect, titularizîndu-l în amicalul dni această seară.

Echipa de start:
Gaz Metan Medias: Pleşca - Zaharia, Akaki, Frasinescu, Vukadinovici - Vasilache, Todea, Fl. Dan, C. Petre - Bud, Vitinho
Au mai jucat: Gurincu, Greab, Trtovac, Lazar, Muth, Ciucă, Breeveld, V. Negru, Tahar, C. Gheorghe, Avram, D. Roman

Dinamo - USK Anif 5-1 Meci amical

|

Dinamo s-a impus fără probleme într-un meci amical în care Bonetti a căutat să lege relaţiile de joc. USK Anif este o echipe din Liga a 3-a din Austria.

In acest meci Bonetti a rulat tot restul lotului. Selagea, Stănescu, Markus şi Platini fiind printre remarcaţi, brazilianul reuşind chiar primul gol de cînd s-a transferat în Ştefan cel Mare. Markus (70) a punctat cu o "scăriţă" de efect, iar Axente (89) a închis meciul. Adevăratul test e azi, de la ora 19:00, cu Şahtior Doneţk, campioana Ucrainei.

Au marcat pentru Dinamo: Axente (6, 89), Ţucudean (13), Platini (60), Markus (70)

Echipa de start

Dinamo: Bălgrădean - Homei, Nica, Luchin, Pulhac - Curtean, Issa Ba, Boubacar, Alexe - Ţucudean, Axente.
Antrenor: Dario Bonetti.
Au mai jucat: Manyur, R. Stănescu, Platini, L. Rus, Selagea, Dr. Grigore, Muşat, Strătilă, Markus

JOI 28.06.2012: Germania - Italia LIVE pe TVR1 incepand cu ora 21:45

|

Germania si Italia se întâlnesc astazi, de la ora 21:45, pe Stadionul Naţional din Varşovia, în a doua semifinală la Euro 2012.

Germania are un bilanţ slab în faţa Italiei, cu doar 7 victorii în 30 de meciuri, faţă de 14 succese ale ''squadrei azzurra'', şi nu a câştigat niciun meci direct din ultimii 17 ani.

În plus, Germania a întâlnit Italia de şapte ori la turnee finale, dar niciodată nu a învins-o. Aici sunt incluse eşecurile memorabile cu 3-4, după prelungiri, în semifinalele Cupei Mondiale din 1970, la Ciudad de Mexico, 1-3 în finala Cupei Mondiale din 1982, la Madrid, şi, mai recent, 0-2, la Dortmund, în semifinalele CM 2006.

Italia, care a avut nevoie de lovituri de departajare (4-2) pentru a trece de Anglia, în sferturile de finală, a marcat doar 4 goluri în ultimele sale 7 meciuri.

Defensiva italiană a fost solidă până acum la Euro 2012, încasând doar două goluri în patru meciuri. Cele două goluri au fost semnate de croatul Mario Mandzukic şi de spaniolul Cesc Fabregas în meciurile încheiate la egalitate, 1-1, în grupă.

Echipele probabile Germania - Italia:

Echipa probabila a Germaniei

Neuer - Jerome Boateng, Badstuber, Hummels, Lahm - Schweinsteiger, Khedira - Reus, Ozil, Podolski - Mario Gomez.
Selectioner: Joachim Loew.

Buffon - Abate, Barzagli, Bonucci, Balzaretti - De Rossi, Pirlo, Marchisio - Montolivo - Balotelli, Cassano.

Rezumat video Portugalia - Spania 4-2 dupa penalty-uri Euro 2012

|

Spania a castigat, dramatic, dupa penalty-uri prima semifinala de la Euro 2012, scor 4-2, in fata Portugaliei si se califica in FINALA.

Portugalia: Rui Patricio - Joao Pereira, Pepe, Bruno Alves, Coentrao - Raul Meireles, Miguel Veloso, Moutinho - Nani, Hugo Almeida, Cristiano Ronaldo. Antr. P. Bento
Rezerve: Eduardo, Beto, Costa, Rolando, Lopes, Custódio, Quaresma, Micael, Viana, Oliveira, Varela, Postiga.

Spania: Casillas - Arbeloa, Sergio Ramos, Pique, Jordi Alba - Xavi, Busquets, Xabi Alonso - David Silva, Negredo, Iniesta. Antr. V. Del Bosque
Rezerve: Valdés, Reina, Albiol, Martínez, Juanfran, Fàbregas, Cazorla, Navas, Pedro Rodríguez, Torres, Mata, Llorente.

Rezumat video CFR Cluj - Sparta Praga 0-1 meci amical

miercuri, 27 iunie 2012 |

CFR Cluj a pierdut cel de-al treilea amical al acestei veri. Sparta Praga s-a dovedit a fi un adversar mult prea dificil pentru ardeleni.

Cehii au controlat în mare parte acest meci şi victoria nu avea cum să le scape.

CFR Cluj: Felgueiras - Pinto, Cadu, Maftei, Sepsi - Hora, Mureşan, Godemeche, Edimar - Sougou, Kapetanos

Sparta Praga: Vaclik - Vidlicka, Jarosik, Zapotocny, Pamic - Prikryl, Husbauer, Holek, Matejovsky, Krejci - Skalak

MIERCURI 27.06.2012: Portugalia - Spania LIVE pe TVR1 incepand cu ora 21:45

|

Astazi, de la ora 21:45,  Portugalia şi Spania se vor întâlni pe Donbas Arena din Doneţk, în semifinalele Euro 2012.

Chiar dacă Spania are un bilanţ excelent în faţa Portugaliei (16 victorii şi 6 eşecuri, în 34 de partide), palmaresul din ultimii 50 de ani este favorabil portughezilor. Lusitanii au pierdut doar de două ori în faţa vecinilor şi au avantajul psihologic al unei victorii cu 4-0 într-un meci amical desfăşurat în noiembrie 2010, la Lisabona, la doar câteva luni după ce ''La Roja'' câştiga titlul mondial în Africa de Sud.

Cele două echipe se întâlnesc pentru a patra oară la un turneu major: au terminat nedecis, 1-1, în grupă al EURO 1984, Portugalia a învins Spania cu 1-0, la EURO 2004, pe teren propriu, iar Spania a învins cu 1-0 în optimile de finală ale Cupei Mondiale din 2010.

Portugalia a ajuns în semifinale la trei din ultimele patru ediţii ale Campionatului European. După 1-2 cu Franţa în semifinale la EURO 2000, la ediţia următoare, pe care au găzduit-o, lusitanii au dispus cu 2-1 de Olanda în penultimul act şi au pierdut finala în faţa Greciei (0-1). În 2008, Portugalia s-a oprit în sferturile de finală, fiind eliminată de Germania (2-3).

Echipele probabile Portugalia - Spania:

Echipa probabila a Portugaliei

Rui Patricio - Joao Pereira, Bruno Alves, Pepe, Fabio Coentrao - Raul Meireles, Miguel Veloso, Joao Moutinho - Nani, Hugo Almeida, Cristiano Ronaldo. Selecţioner: Paulo Bento.

Iker Casillas - Alvaro Arbeloa, Sergio Ramos, Gerard Pique, Jordi Alba - Xavi, Sergio Busquets, Xabi Alonso - David Silva, Cesc Fabregas, Andres Iniesta. Selecţioner: Vicente del Bosque.

Rezumat video Rapid - Zilina 1-1 Meci amical

marți, 26 iunie 2012 |

Rapid a remizat şi în al treilea meci amical din stagiul de pregătire din Austria, aşa cum a făcut-o şi în precedentul meci. De această dată, Zilina a fost egala Rapidului, scor 1-1.

Rapidiştii au deschis scorul în minutul 18 prin Ştefan Grigorie, dar după gol nu au mai contat în atac. În minutul 60, Ioan Ovidiu Sabău a introdus în teren cei mai importanţi oameni din lot, dar echipa sa juca din ce în ce mai slab. Inevitabilul s-a produs cu 8 minute înainte de final, cînd Momodou Ceesay a profitat de o respingere în faţă a lui Drăghia şi a înscris în poarta goală.

Rapid: Drăghia -  Voicu, Oros, Burcă, Bozovici -  Grigore, Teixeira - Grigorie, Herea, Milisavljevici - Sburlea

CFR Cluj - Budejovice 4-0 - Meci amical

luni, 25 iunie 2012 |

CFR Cluj a învins categoric şi în al doilea amical al verii. Campioana a cîştigat în faţa cehilor de la Dynamo Budejovice, scor 4-0

Clujenii au înscris repede. Ronny a deschis scorul în minutul 9, cu o lovitură de cap. Căpitanul Cadu a făcut 2-0 din penalty(30).

După pauză, Sare şi Valente au marcat şi ei şi au stabilit scorul final, 4-0.

Echipa de start CFR Cluj: Felguieras - Ivo Pinto, Cadu, Rada, Camora - Deac, Sare, Mureşan, Valente - Ronny, Sougou

Program si echipele calificate in semifinalele de la Euro 2012:

|

- 27.06.2012: Portugalia - Spania LIVE pe TVR1 incepand cu ora 21:45

- 28.06.2012: Germania - Italia LIVE pe TVR1 incepand cu ora 21:45

Rezumat video FC Vaslui - Hazar Lankaran 1-1 Meci amical

duminică, 24 iunie 2012 |

FC Vaslui a avut o evoluţie bună în faţa azerilor de la Hazar Lankaran, scor 1-1.

Prima repriză a fost dominată teritorial de către galben-verzi, avînd şi numeroase ocazii de gol. Pe acest fond a venit şi reuşita lui N’Doye (’35). Senegalezul a prins un şut de la 27 de metri, mingea ajungînd sub transversală direct în poartă.

La începutul părţii a doua vasluienii s-au lăsat dominaţi, iar vicecampioana Azerbaidjanului nu i-a iertat, restabilind egalitatea (’67).

FC Vaslui a început partida cu: Dolha - Milanov, Varela, M.Constantin, Sălăgeanu - N’Doye, Jumisse - Antal, Wesley, Sînmărtean -Buhăescu. În partea a doua au intrat Dolha - Heil, Cordoş, Cînu, Gheorghiu - R.Costin, Caue - Zsiga, N.Stanciu, S.Popovici- Buhăescu.

Rezumat video Dinamo - Austria Klagenfurt 6-0 Meci amical

|

Dinamo a învins cu 6-0 în primul amical din Austria, împotriva echipei din liga a 3-a, Austria Klagenfurt.

Marius Niculae a ratat un penalty în minutul 3. Dănciulescu a deschis scorul (45) şi a stabilit rezultatul la pauză, 1-0.

În repriza secundă, dinamovistii au marcat pe rînd  L. Rus (56), Ţucudean (66), S. Filip (67), Muşat (71), Strătilă (76). Tînărul de doar 18 ani, Steliano Filip, a marcat la primul meci jucat în tricoul roş-alb. Axente şi Selagea au mai debutat în acest meci pentru dinamovişti.

Pentru Dinamo urmează meciul cu USK Anif, pe 27 iunie.

Echipă de start Dinamo: Naumovski - Nica, Luchin, Grigore, Pulhac - L. Rus, Muşat, C. Munteanu, C. Matei - Dănciulescu, M. Niculae
Antrenor: Dario Bonetti

Rezumat video Rapid - MFK Kosice 2-2 Meci amical

|

Rapid a terminat la egalitate al doilea amical al verii, 2-2, cu slovacii de la MFK Kosice.

Rapidiştii au deschis scorul printr-un autogol caraghios al celor de la Kosice. Coman a gafat şi le-a permis slovacilor să egaleze, dar golul a fost anulat şi Rapid a rămas în avantaj. Pancu a majorat diferenţa din penalty (5). Skutka a redus din diferenţă în minutul 15.

Rapid (I repriză): Coman - A. Grigore, Abrudan, Glauber, Bozovici - N. Grigore, Teixeira - Roman, Herea, Grigorie - Pancu
Rapid (II repriza): Drăghia - Wallace, Burcă, Oros, Milisavljevici - Pavlovici, Renan Silva - Al. Coman, Sburlea, Ciolacu - A. Creţu

Rezumat video Anglia - Italia 2-4 dupa penaltyuri Euro 2012

|

Italia s-a calificat în semifinale după 4-2 la penalty-uri cu Anglia.

Anglia: Hart - Johnson, Terry, Lescott, Cole - Milner, Gerrard, Parker - Young, Rooney, Welbeck
Rezerve: Green, Butland, Kelly, Baines, Jones, Jagielka, Walcott, Henderson, Downing, Oxlade-Chamberlain, Carroll, Defoe
Selectioner: Roy Hodgson.

Italia: Buffon - Abate, Barzagli, Bonucci, Balzaretti - Marchisio, Pirlo, De Rossi - Montolivo - Cassano, Balotelli
Rezerve: Sirigu, De Sanctis, Maggio, Chiellini, Ogbonna, Motta, Giaccherini, Diamanti, Nocerino, Di Natale, Borini, Giovinco

DUMINICA 24.06.2012: Rapid - MFK Kosice LIVE pe Transilvania Look incepand cu ora 20:00

|

Dupa super meciul in care a invins cu 13-0 pe Pasching Austria, Rapidul vor sa le de-a clasa si la cei de la MFK Kosice o echipa din Slovacia.

Lotul de jucători care a plecat în Austria

Portari: Dănuţ Coman, Virgil Drăghia, Alexandru Mişa

Fundasi: Octavian Abrudan, Vladimir Bozovici, Cristian Oros, Ovidiu Burcă, Alexandru Dăescu, Wallace da Silva

Mijlocasi: Ovidiu Herea, Dan Alexa, Mihai Roman, Filipe Teixeira, Renan Silva, Nemanja Milisavljevici, Milan Pavlovici, Adrian Grigore, Nicolae Grigore, Alexandru Coman

Atacanti: Daniel Pancu, Romeo Surdu, Sabrin Sburlea, Andrei Creţu, Andrei Ciolacu

DUMINICA 24.06.2012: Anglia - Italia LIVE pe TVR1 incepand cu ora 21:45

|

Astazi de la ora 21,45, pe Stadionul Olimpic din Kiev, va avea loc ultimul sfert de finală de la Euro 2012, între echipele Angliei şi Italiei.

Anglia şi Italia se întâlnesc pentru prima oară în ultimii mai bine de 10 ani. La bilanţul direct dintre cele două echipe, Italia stă mult mai bine în ultimii 30 de ani. De la victoria cu 2-0 într-un meci din preliminariile Cupei Mondiale, în noiembrie 1977, Anglia a învins o singură dată Italia în 9 meciuri.

Italia e neînvinsă de 13 meciuri oficiale, în care a primit doar patru goluri.

Italia a pierdut doar două din ultimele sale 17 meciuri la EURO, dar a mai fost învinsă şi la loviturile de departajare de Spania, în sferturile de finală la EURO 2004, după 0-0.